A Nemzeti Védelmi Szolgálat védelmi tisztjét hívták fel banki csalók! Videó itt!
A Nemzeti Védelmi Szolgálat védelmi tisztjét hívták fel banki csalók. 90 percen át próbálkoztak.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat így ír a csalásról:
Még mindig sokan bedőlnek a telefonos banki csalásoknak!
A csalók néhány napja azonban elkövettek néhány hibát:
- kollégánkat hívták fel,
- aki korábban kibernyomozó volt,
- egy olyan banktól, aminek nem ügyfele,
- és van egy Kiberfelderítési Főosztályunk.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat védelmi tisztjét hívták fel banki csalók. A korábban kiberfelderítőként dolgozó kollégánk már régóta kíváncsi volt arra, hogyan is történik egy ilyen csalás „élőben”. Egy előző próbálkozásnál a csalók az első számukra gyanúsnak tűnő visszakérdezést követően bontották a vonalat, nem úgy, mint most. Munkatársunk a korábbiakból tanulva ezúttal a csalókkal „játszott”, bár olykor itt is gyanút foghattak volna, a több milliós haszon reményében azonban közel 90 percen keresztül küzdöttek egymással.
Az igencsak hosszú beszélgetés egy férfi hívásával indult, aki azt közölte kollégánkkal, hogy egy bankból telefonál, mert gyanús pénzmozgást látnak a számláján: azt, hogy valakinek kétszer 200 ezer forintot szeretne utalni. Elmondása szerint, az ügyfél biztonsága érdekében 15 percig zárolják az utalást. Miután a telefonáló „kiszedte” a kollégánkból, hogy melyik banknál van a számlája, illetve, hogy mennyi pénz van rajta, továbbkapcsolta a bank osztályvezetőjéhez. A nő egy előre megírt szöveget hadart el hivatalos banki eljárás látszatát keltve, azonban a hosszas beszélgetés során többször belekavarodott a meséjébe.
Kollégánk tisztességesen végrehajtotta a csalók kéréseit, de közben arra is volt ideje, hogy az NVSZ kiberfelderítési egységével együtt hajtsák végre a kért „biztonsági intézkedéseket”. Így az álügyintéző kérésére megadta a bankszámlán szereplő összeget, hosszú ideig nem tette le a telefont, majd letöltötte az Anydesk programot. A beszélgetés végén az „ügyintéző” még azt is kérte, hogy a kollégánk küldjön el egy képernyőfotót az éppen aktuális egyenlegéről, mert nem hisz neki, szerinte csak szórakozott vele, és feltartotta a „bankot”.
Munkatársaink az ügyben a szükséges intézkedéseket megtették és természetesen vizsgálják a beszerzett adatokat.
A banki csalások elkerülése érdekében:
- Legyen gyanús, ha telefonon a bank ügyintézője megkérdezi, hogy melyik banknál vezeti a számláját, vagy melyik bankfiókba szokott járni!
- Legyen gyanús, ha a banki ügyintéző sürgeti, sőt, ahogy ebben az esetben is, csak egy rövid időkeretet ad a cselekvésre!
- Legyen gyanús, ha a banki ügyintéző nem tudja a bankkártya és bankszámla adatait, és képernyőfotót, vagy egyéb információt kér az elérhető egyenlegekről!
- Soha ne adja meg a bankszámla adatait, hiszen ezeket egy valódi banki ügyintéző ismeri!
- Legyen gyanús, ha olyan kódokat, azonosítókat kér, amit Ön használ, a saját online banki ügyintézéshez! Ezekre egy banki ügyintézőnek nincs szüksége!
- Soha ne adja meg a bankkártya adatait, erre semmilyen ügyintézéshez nincs szükség!
- Legyen gyanús, ha az Ön „védelme érdekében” egy applikáció azonnali letöltését kérni! A telefonálók kérésére semmilyen alkalmazást ne töltsön le!
- Legyen gyanús, ha ismeretlen telefonszámról érkezik banki telefonhívás! A Bank sohasem rejtett számról hív!
- A hívás közben érkező kódokat ne adja meg, mert éppen azok segítségével lopják el a pénzét!
Számos további hasznos információ olvasható a KiberPajzs oldalán.
Na és jöjjön a beszélgetés:
További érdekes híreink:
• Egy megható videó a testvéri szeretetről!
• Így lopnak a zsebtolvajok! Videó itt! Ezt látni kell!
• Ha van bankkártyád ezt olvasnod kell! Készülj fel a NETES csalások ellen!
• Ez a 35 legjobban várt koncert és produkció 2024-ben!
• A 10 legnépszerűbb előadás!
• INGYEN látogatható a Pénzmúzeum!