Eredet: egy legenda megidézése a tánc erejével
A Csodaszarvas története mindenki számára ismerős. Ez ősi mondánk, de számos alkotó hozzátesz valami újat. Az Eredet című Kósart-előadással a táncosok is valami újat tettek hozzá a Csodaszarvas legendájához, mindezt a tánc nyelvén kifejezve.
Kósa Ruben – aki a Zalai Táncegyüttes vezetője is – és Kósa-Kemes Laura egyedülálló, Eredet c. táncjátékában, mint Hunor és Csodaszarvas varázsolják el a nézőket, miközben megküzdenek a természet erejével és különböző népi hiedelemalakokkal. A látványos produkció mélyen gyökerezik a Csodaszarvas mondában, és több éven át tartó kemény munka eredményeként született meg. Az izgalmas történetet követve a közönség egy mesés erdei világba csöppen, ahol a táncok koreográfusai maguk is részt vesznek a cselekményben.
A Csodaszarvas története mindenki számára ismerős. Ez ősi mondánk, de számos alkotó hozzátesz valami újat. Az Eredet című Kósart-előadással a táncosok is valami újat tettek hozzá a Csodaszarvas legendájához, mindezt a tánc nyelvén kifejezve.
Hunor találkozik a Csodaszarvassal, ám a jelenség múló látványa miatt megkérdőjelezi, hogy valóban látott-e valamit. Így hát elindul, hogy megtalálja, és ahogy mélyebbre hatol az erdő sűrűjében, nyomokra bukkan, a hagyományok elveszett darabjaira, ám magát a lényt nem találja. Mikor már majdnem feladná a keresést, a Táltosra akad, aki valamiféle rejtélyes hasonlóságot mutat a Csodaszarvassal, de az nem hajlandó segíteni. Végül mégis megszánja Hunort, és együtt átlépnek egy másik dimenzióba, ahol azonban újabb kihívásokkal kell szembenézniük: a Vadleány csapdájából menekülni, a Lidérccel szemben megpróbáltatni erejüket, majd maga az Ördög fondorlatából egymással is megküzdeni. Ám a Csodaszarvas felé vezető út mégsem ez.
De melyik út az? Sikerül megtalálniuk, és ezzel megkapniuk a Csodaszarvastól a legnagyobb ajándékot, az emlékezetet? Mert az emlékek adják identitásunkat, őrzik meg jelenünket. Ha elveszítjük őket, minden eltűnik. Ahhoz, hogy megtudjuk, kik vagyunk, szükségünk van a múltra, az emlékezetre.
„Az álom valóra vált, és bízunk benne, hogy minél több ember élheti át" – mondta Kósa Ruben. A művet 9-től 99 éves korig bárkinek ajánlják, azonban fontos megjegyezni, hogy a színházi környezet szükséges hozzá. A Csodaszarvas monda választása mögött a népi hiedelmek szeretete áll. A történetet néptáncalapú, miközben a díszlet és a zenék is különleges élménnyé teszik az előadást. „Noha sok ehhez hasonló legendát ismerünk (amikor is egy népcsoport egy testvérpártól eredezteti magát, pl. Romulus és Remus), az Eredet történetében és úgyszintén eredettörténetünkben mégis van egy közös vonás, amely megkülönböztet bennünket a többi néptől. Ez a közös pont pedig éppen az, amitől manapság sajnos egyre távolabb kerülünk: az összefogás – egymás segítése, mindenféle rivalizálás nélkül"– teszi hozzá a Kósart vezetője.
A zenét, amely különleges hangulatot teremt a jelenetekben, Sebestyén Áron komponálta, beleértve Kósa Ruben egyedi közreműködését is. A látványos díszlet, ami teljes egészében magával ragadja a nézőt, Mészáros Tibor műve. A táncszínházi előadás lenyűgöző látványvilággal és vérpezsdítő ritmusokkal mesél nekünk az eredetről, hogy emlékezzünk, honnan jöttünk, és tudjuk, hová tartunk.
Időpont: 2024. április 25. 19 óra
Helyszín: Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ (1105 Budapest, Szent László tér 7-14.)