10 tévhit a szilveszteri tűzijátékról!
Az állatmentő önkéntesek szeretnék eloszlatni a leggyakoribb tévhiteket az év végi tűzijátékozásról, ezért tíz pontba szedték a legfontosabb és leggyakoribb tévedéseket. Az első öt pont a gazdik tévedéseit javítja ki, a második pedig a tűzijátékozókét
1. Az én kutyám nem fél tőle!
Lehet, hogy eddig nem félt, de elég, ha egyszer megijed és elszalad, és többet lehet, hogy sosem találod meg élve!
2. Majd hazatalál!
Valóban nagyon jó a kutyák szaglása és tájékozódása, de az esetek többségében sajnos ilyen esetben nem találnak vissza. Amikor rémülten, kerítésen, árkon-bokron át menekülnek addig, amikor már nincs több erejük tovább menni, akkor már azt sem tudják, merről jöttek.
3. Van benne chip, így majd meglesz!
Erre nincs garancia. Egyrészt, mert ahhoz meg kell találják, hiszen a chip nem nyomkövető! Ha megtalálják, a chipben akkor is csak egy számsor van, amihez az adatokat állatorvos tudja csak leolvasni.
4. Csak az ideggyenge állatok félnek a tűzijátéktól!
Ez sem igaz természetesen. A kutyák hallása sokkal jobb, mint a tied: a kutyák négyszer (!) messzebbről meghallanak apró neszeket is, mint te. Ezért számára a szomszédban fellőtt tűzijáték olyan, mint neked az lenne, ha az égből bombák hullanának, és pont melletted csapódnak be. És képzeld el ezt minden irányból, órákon át. Te meddig bírnád?
5. Nem foglalkozom vele, amikor fél, mert azzal félelemre nevelem!
Ez régi tévedés. A félelem nem viselkedés, hanem egy érzelem. Ezért nem lehet "félelemre nevelni" azzal, ha nyugtatod, vagy simogatod a kutyát, amikor fél, mert ezzel nem "a rossz viselkedést jutalmazod", hiszen az nem viselkedés. Viszont a kutyák a gazdájukban bíznak leginkább, ezért sokszor már az ő közelségük is nyugtatólag hat rájuk.
6. Ez hiszti! Akkor egy vihartól is megijedne minden állat!
A vihar és a tűzijáték teljesen más. A vihar egy irányból jön és tart valamerre, így el tud előle bújni például a kutyaházba vagy egy odúba, valamint a légnyomás-változásból az állat előre (!) érzékeli. A tűzijátékra ezek körül egyik sem igaz.
7. Egyetlen estét ki lehet bírni!
Ha annyi lenne, de a valóság ezzel szemben viszont az, hogy karácsonytól szilveszter utáni első hétvégéig bármikor, bárhol fellőhet bárki tűzijátékot, akár fényes napp
8. Nekem jogom van jól érezni magam!
Ez így van, de csak bizonyos határok között. A törvény is kimondja, hogy más testi épségét, sőt, nyugalmát sem zavarhatja senki csupán azért, mert neki az tetszik. Ráadásul a kutya-, macska-, ló- és egyéb állattartóknak ugyanolyan joguk lenne jól érezni magukat, és a vadállatoknak is joguk a nyugalomhoz és az élethez. De ez igaz az epilepsziásokra vagy az autista gyerekekre és a szüleikre is. Számukra viszont a szilveszter este maga a pokol.
9. A gazdája vigyázzon az állatára, ez az ő dolga!
A gazdás állatokért a gazdájuk természetesen felelősséggel tartozik. De hogyan védje meg az állatát a kutya mellé dobott petárdától, vagy a január harmadikán napközben fellőtt tűzijátéktól? És a vadállatokat ki védi meg?
10. Ez hagyomány, enélkül nincs szilveszter!
Ez nem így van. Annyira nem, hogy Magyarirszágon 1946-1993 között tilos volt a magán tűzijáték, tehát szilveszterkor sem ünnepeltek így nagyszüleink vagy szüleink. Valójában a szilveszteri tűzijátékozás egy pár évtizedes „szokás”, semmilyen mély, kulturális gyökere nincsen.
Hamarosan pedig egy különleges rendezvény lesz Budapesten, ami INGYENES. Részletek itt!