7 új bemutató lesz a Magyar Állami Operaházban a 2025/26-os évadban
A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada lenyűgöző sokszínűséggel és nagyszabású művészi ambíciókkal indul útjára: 385 előadás várja a közönséget, köztük 7 új bemutató, 36 féle repertoárelőadás, 14 féle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest. A bérletértékesítés 2025. május 5-én, a jegyértékesítés május 20-án kezdődik.
Bemutatók: klasszikus és kortárs mesterek – korszerű formában
A szezon kiemelt bemutatói között szerepel Wagner Lohengrinje (bemutató: 2025. nov. 15.), amely 20 év után látható újra az OPERA saját produkciójában, Almási-Tóth András művészeti igazgató rendezésében és Rajna Martin első karmester vezényletével az Operaházban. Beethoven Fidelio című operája 15 év után lesz újra teljes értékű színpadi előadás (bemutató: 2026. ápr. 16.), Tobias Kratzer, a Hamburgi Állami Operaház új intendánsának 2020-as londoni rendezésében, Halász Péter első vendégkarmester dirigálásával. Mozart Così fan tutte című vígoperáját az Eiffel Műhelyházban Székely Kriszta állítja színpadra, Török Levente vezényletével (bemutató: 2026. máj. 15.).
Két Kossuth-díjas magyar zeneszerző, egyfelvonásosának ősbemutatója is szerepel a kínálatban: Vajda János Friedrich Dürrenmatt A baleset című kisregénye nyomán született Az ítélet és Selmeczi György Thomas Mann azonos című fiatalkori műve nyomán komponált Királyi fenség című operái Szabó Máté rendezésében, Kovács János vezényletével kerülnek színre (bemutató 2026. április 11.) a Bartók Tavasz programjába illeszkedve.
A gyermekeknek szóló két további ősbemutató Radina Dace művészeti vezető KisCoppélia című mesebalettje az OPERA balettiskolája, a Magyar Nemzeti Balettintézet előadásában, valamint Tóth Péter A Szépség és a Szörnyeteg című új meseoperája, amelyet az OPERA Gyermekkara Toronykőy Attila rendezésében, Hajzer Nikolett karigazgató vezényletével állít színpadra.
Világsztárok és hazai nagyságok az OPERA színpadán
Az évad nagy szenzációja Anna Netrebko első fellépése színpadi előadásban a Magyar Állami Operaházban, Lady Macbeth szerepében. A Lohengrinben lép színpadra Christopher Sokolowski (Lohengrin), Johanni van Oostrum (Elsa), Egils Siliņš (Telramund) és Kutasi Judit (Ortrud), Kalaf (Turandot) szerepében mutatkozik be Giorgi Sturua, Rodolfót (Bohémélet) és a Mantovai herceget (Rigoletto) énekel ismét Andrei Danilov, míg Lindoróként (Olasz nő Algírban) tér vissza Vassilis Kavayas. A karmesterek közt az Európa-szerte foglalkoztatott Wagner-dirigens, Constantin Trinks a Parsifallal debütál az Operaházban.
A Sztárestek zongorával sorozat harmadik évadában világsztárok sora érkezik. Fellép Joseph Calleja, Ludovic Tézier, Freddie De Tommaso, Asmik Grigorian, Nadine Sierra, Aigul Akhmetsina és Long Long, valamint Michael Volle, és újra gálát adnak az olaszországi Solti György Akadémia fiatal tehetségei.
A vezető magyar énekesek is csaknem mind színpadra lépnek, a Kossuth-díjas aktív művészeknek szánt Príma Donnák +2 Hős sorozatban Bretz Gábor, Kálmándy Mihály, Kolonits Klára, Komlósi Ildikó, Lukács Gyöngyi, Miklósa Erika, Sümegi Eszter és Tokody Ilona ad önálló estet. Az említett művészek az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Fried Péterrel, valamint Gulyás Dénessel és Kováts Kolossal közösen is fellépnek a Térj vissza győztesen! című gálán.
Gazdag repertoár, ikonikus címek
Beethoven, Mozart és Wanger művei kitüntetett helyet foglalnak el az évadban, amelyeknek szimfonikus koncertet és tematikus daldélutánt is szentel az OPERA. Mozart nyolc operája szerepel az évad kínálatában, de megtalálhatók a programban Verdi, Puccini, Rossini és Donizetti népszerű darabjai is. Erkel munkásságát a Bánk bán képviseli, és újra látható lesz Eötvös Péter Valuska című utolsó operája, amely az év ősbemutatója díját nyerte el 2024-ben az International Opera Awardson.
A Magyar Nemzeti Balett műsorán először szerepel Csajkovszkij mindhárom balettje – Csipkerózsika, A diótörő, A hattyúk tava – egy évadon belül, a magyar egész estés szerzőket Seregi Rómeó és Júlia, valamint Venekei Marianna A vágy villamosa című alkotásai képviselik, miközben újra láthatók legnevesebb nemzetközi koreográfusok (Kylián, Inger, Ekman, van Manen, León & Lightfoot) művei is.
A zenekari koncertek közt ismét szerepelnek olyan nagyszabású művek, mint Mahler 8. szimfóniája vagy Schönberg Gurre-dalok című alkotása.
Szent István 2025 – zenei megemlékezés az államiság jubileuma alkalmából
A magyar államiság 1025 éves évfordulóját ünneplő sorozatban államalapító Szent István királyunk előtt több művel is tiszteleg az OPERA. Szilveszter este indul az István, a király szimfonikus változatának sorozata, amit a másnapi újévi koncerten Beethoven István király-nyitánya követ. Az évfordulós programot Erkel Ferenc az Operaház megnyitójára komponált, István király című operájának koncertszerű előadása zárja (2025. február 15.), amit a nemzeti opera megteremtője felé tett vállalása keretében élőben rögzít és digitálisan publikál is az OPERA.
A jövő közönségéért – gyerekeknek, diákoknak
A Magyar Állami Operaház elkötelezett a jövő opera- és balettszerető közönségének kinevelésért. Az intézmény egyedülálló lehetősége, hogy az OPERA Gyermekkara és az OPERA balettiskolájaként működő Magyar Nemzeti Balettintézet csaknem féltucat önálló produkcióin keresztül saját korosztálya szólítja meg a jövő közönségét olyan előadásokban, mint A kis kéményseprő, a Magyar karácsony, az István, a király (junior), a KisHattyúk tava vagy a KisCsipke. A tizenéves korosztály beavatásához a Petőfi Kulturális Programban Donizetti, Mozart és Puccini egyfelvonásos vígoperái, valamint Lukács András és Jiří Kylián könnyen befogadható, mégis lebilincselő koreográfiái segítenek.
Fejlesztések és új helyszínek
A világgazdaságban tapasztalható bizonytalanságok, a fenntartói igények és az intézmény vezetésének tapasztalati arra ösztönzik a Magyar Állami Operaházat, hogy mind újabb bevételi forrásokat találjon működése biztosítása érdekében. Ennek keretében nyílik meg a következő évad folyamán az Eiffel Műhelyház új koncerthelyszíne, az 1000 fő befogadására képes HangÁR, amely könnyűzenei, crossover- és jazzprogramoknak ad majd otthont.
Az Opera bistro az Ybl palota új vendéglátóhelyeként a májusi bérletmegújítással egy időben nyitja meg kapuit kávé- és koktélkülönlegességek, valamint szendvicsek és bisztrótálak széles választékával.
A Dalszínház és Révay utca sarkán, az egykor operaklubként is működött Belcanto Étterem helyén várhatóan 2026 első felében az OPERA Emléktár kap állandó kiállítóteret.
Nemzetközi jelenlét, turnék
2025 szeptemberében az OPERA ismét nagyszabású vendégjátékra készül a Dubaji Operában, ahol a Bohémélet és A hattyúk tava előadásai mellett Beethoven-hangversenyt is ad. Emellett előkészületben vannak az évadban további olasz és japán vendégjátékok is, az Eiffel Műhelyház Fricsay stúdiójában pedig három világsztár tenor lemezlemezfelvétele az OPERA zenekarának közreműködésével.