Megnyitotta kapuit a METTRIN
Az idei Színházi világnapot, március 27-ét különösen örömteli eseménnyel ünnepelte Magyarország. Sokszínű programmal, hazai és külföldi művészekkel, színházi szakemberek részvételével megnyitotta kapuit hazánk új művészeti centruma, a bánki METTRIN Központ. A varázslatos miliőben, az erdő és a tó találkozásánál elterülő fantasztikus épület gálaestjén Chen Zhongwen, az ITI Nemzetközi Színházi Intézet új főigazgatója és Balázs Zoltán, a METTRIN művészeti vezetője köszöntője után olyan klasszis előadók ajándékozták meg egyedi produkciókkal a közönséget, mint Bánsági Ildikó, Bíró Eszter, Csík Gusztáv, David Yengibarjan, Farkas Gábor Gábriel, Födő Sándor, Gubik Petra, Györgyi Anna, Harazdy Miklós, Joan Faulkner, Kállay Ágnes, Keresztes Ildikó, Pásztor Anna, Pásztor Sámuel, Rabovay Júlia, Szirtes Edina „Mókus”, Szőllősi András, Kiss Gy. Zsófia és Újhelyi Kinga.
A Ferdinánd Árpád építész tervei nyomán testet öltött kivételes építészeti remekmű, a METTRIN már a megközelítés pillanatában magával ragadja a látogatót.
„Az épület pillangószerű tetőformája nem csupán vizuálisan lenyűgöző, de jelképezi az építészeti kreativitást, a változatosságot, a szabadságot és a szárnyalást is. Az organikus elemek a környezettel való harmonikus egyesülést sugallják, míg a modern vonalak és formák az épület progresszivitását és időtállóságát hangsúlyozzák. Az épület elrendezése és tervezése optimális térkihasználást biztosít, miközben a panorámás kilátásokkal megteremti az ideális környezetet bármilyen rendezvény számára.” – mondta a megnyitó kapcsán Ferdinánd Árpád.
Az építész gondolatait folytatva Balázs Zoltán, a METTRIN művészeti vezetője kiemelte, hogy a
közönség ebben a környezetben a természeti és művészeti környezet közötti „érzéki átmenet” és tapasztalás multiszenzoros, életre szóló élményét élheti majd át minden itt töltött pillanatban. Külön hangsúlyozta, hogy ez a nagyszerű kezdeményezés, Magyarország új művészeti centruma nem jöhetett volna létre a METTRIN két innovatív szemléletű, koncepciózus alapítója, Karacs Ferenc és Karacsné Zagyva Julianna csodálatos támogatása nélkül.
„A METTRIN megálmodói a minőségi kulturális események bemutatását, a kortárs művészet
előremutató törekvéseinek felkarolását, a komplex, érték- és időtálló tehetséggondozást, valamint a nemzeteken átívelő együttműködések által ösztönzött művészi megvilágosodás előmozdítását szeretnék előtérbe helyezni kulturális kezdeményezésükkel. A fokozatosan kibomló művészi stratégia révén arra törekszünk, hogy a METTRIN idővel hazánk és a világ növekvő kulturális naptárának kiemelt eseményhelyszínévé válhasson.” – mondta köszöntőjében Balázs Zoltán.
Hozzátette, hogy a METTRIN tágas előadótérének és árnyas udvarának köszönhetően egész évben vendégül tudja látni az érdeklődő közönséget. Csúcstechnológiás fény- és hangrendszerrel felszerelt, 280 főt befogadni képes többfunkciós rendezvénytermének és egyedi tervezésű fényjátékának köszönhetően minden eseménynek sajátos atmoszférát biztosít. A különálló részekre osztható belső tér több esemény egyidejű lebonyolítását teszi lehetővé. Az eredetiséggel is jellemezhető létesítmény ideális helyszínéül szolgál összművészeti előadások, koncertek, kiállítások, film-, könyv- és divatbemutatók, performanszok, kerekasztal-beszélgetések, konferenciák, tréningek, workshopok, céges rendezvények és mesés esküvők számára is.
Már zajlanak az egyeztetések a METTRIN jövőbeni programjairól, amelyeket mielőbb szeretnének majd bejelenteni az érdeklődő közönségnek. Ennek részeként dolgoznak a központ hosszú távú tervein, amelyek között saját produkciók létrehozása, a Louis Armstrong Nemzetközi Jazzfesztivál sokirányú továbbgondolása és a Balázs Zoltán által megfogalmazott ÖT KAPU elnevezésű korspecifikus színházmetodikai programba betekintést engedő „Színházi leckék” előadássorozat - interaktív és játékos formában történő- rendszeresítése is szerepel. Távlati célként fogalmazódott meg a hiánypótló Artists-in-Residence projekt megalkotása is, amely a világ különböző tájairól a Nógrád vármegyei településre érkező válogatott művészegyéniségeknek kínál majd komplex megmutatkozási, fejlődési és kapcsolatépítő lehetőséget.
A gálaeseten Chen Zhongwen, az ITI Nemzetközi Színházi Intézet új főigazgatójának a
színházművészet előtt álló új lehetőségek, utak feltérképezésére ösztönző beszéde után Bánsági Ildikó tolmácsolta Theodoros Terzopoulos Színházi világnapi gondolatait. A Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke üzenetében kifejtette, hogy a színház világában „új narratív utakra van szükségünk, amelyek célja az emlékezet ápolása és egy új erkölcsi és politikai felelősség formálása, hogy kiléphessünk a mai középkor sokféle formát öltő diktatúrájából.” A fontos útravalóval szolgáló gondolatok átadása után a gála további részében sokszínű program tárult a közönség szeme elé. Különböző prózai, zenés, táncos produkciókkal lépett színpadra Bíró Eszter, Csík Gusztáv, David Yengibarjan, Farkas Gábor Gábriel, Födő Sándor, Gubik Petra, Györgyi Anna, Harazdy Miklós, Kállay Ágnes, Keresztes Ildikó, Pásztor Anna, Pásztor Sámuel, Rabovay Júlia, Szirtes Edina „Mókus”, Szőllősi András, Kiss Gy. Zsófia, Újhelyi Kinga, valamint Joan Faulkner. A megnyitó eseményt lenyűgöző látványt nyújtó tűzijáték zárta az este végén.
A METTRIN Központban látható, gondosan összeválogatott összművészeti alkotások sorát a
Maladype Színház nemzetközi sikerű produkciója, a Pénelopeia indítja el március 29-én és 30-án. A hosszú idő után újra Magyarországon látható fesztiválkedvenc előadás Varga Gabriella, Orbán Nelli és Bajkó Edina színművészek virtuóz játékával kel életre a Bánki-tó partján ezen a két napon.