Velencei Teátrum 2022 - Jegyek és program itt!
A Velence Teátrum, Velencén, az Északi Strandon 2022-ben is változatos előadásokkal várja a közönséget! Jegyek és program itt!
~~ 06. 23., 20:00 - Nők, szerepek ~~
Szemerédi Bernadett délvidéki születésű színésznő összeállítása életének meghatározó zenés alakításaiból, szerepvágyaiból. Zenés utazás a musical történelem nőalakjaival Roxitól Yentl-ig.
"A zene a legnagyobb kerítő, a legveszedelmesebb csábító. Az értelem szűkölni kezd, mikor zenét hall. A zene értelemellenes. Nem megérteni akar, mint az értelem, hanem szétáradni, feldúlni, lefegyverezni, elcsábítani, megérinti bennünk a titkosat és fájdalmasat, feltárja azt, amit oly gondosan rejtettünk magunk elől, minden eszközzel fegyelmeztünk - olyan, mint a tavaszi vadvíz, feldúlja az értelem által aggályosan parcellázott, megművelt és megmunkált, szabályozott és fegyelmezett területeket. Ahová a zene kiárad, ott az értelem törvényei nem érvényesek többé." (Márai Sándor)
60 perc
JEGYEK ITT!
~~ 06. 30., 20:00 – Az ötször született fiú ~~
Majorfalvi Bálint – Téglás Márton: AZ ÖTSZÖR SZÜLETETT FIÚ
komédia egy részben
A Budai Komédiások produkciója
A népszerű musicalekhez szokott rendező ezúttal prózai stúdióelőadást kénytelen színpadra állítani a meglehetősen öntudatos vezető színésszel, a fiatal naivával s a színház egy sokat megélt „bútordarabjával”. Többek között az ő kezeik között alakul Az ötször született fiú története, melyet a naiv író álmodott színpadra.
Közel nyolcvanöt percben, két színésszel, tizennégy szereppel kínál igényes szórakozást a magyarországi ősbemutató.
Szereplők, alkotók (írta, rendezte, játssza):
Majorfalvi Bálint és Téglás Márton
Időtartam: kb 85 perc
~~ 07. 07., 20:00 – Az Örökség ~~
Schwechtje Mihály:
Az örökség
(dráma egy részben)
A székesfehérvári Örökség Csoport előadása
Valahol messze-Magyarországon, Seholsincs-országban egy hazalátogató orvos fokozatosan szembesül azokkal a dolgokkal, amikről az ott élők megegyezésesen hallgatnak vagy éppen tevőlegesen részt vesznek benne. Tétlen és cinikus szemlélőből kellene felelős cselekvővé válnia - kérdés, lehetséges-e ott erkölcsösen cselekedni, ahol már az Isten is hallgat. Vagy csak annyi marad, hogy lekapcsoljuk a villanyt a fejünkben?
A székesfehérvári Örökség Csoport kifejezetten ennek a Schwechtje-darabnak a színrevitelére alakult meg két éve. A Covid miatt többször is megcsúszó próbafolyamat után 2021 októberében mutatta be az előadást. A produkció a fehérvári Paál István Fesztiválon elnyerte a fődíjat, valamint a legjobb férfi-alakítás díját és a női szereplő-különdíjat is.
Szereplők:
András - Somos Ákos
Péter - Somos Zoltán
Juló néni, Jusztina, drogos nő, titkárnő, gyámügyes - Cseh Katalin
Polgármester, rendőr, drogos férfi, lakó - Balogh Mihály
Sanyika - Czombál András
Közmunkás, Lilike - Orlik Noémi
Közmunkás - Torma Tamás
Rendező: Somos Ákos
JEGYEK ITT!
~~ 07. 21., 20:00 – Cili és Gréti titkos élete ~~
Presszó-szonáta
Duna-parti-túra
“Hogy aki én
én vagyok-e”
Presszó és kávéház: találkozások színhelyei. Hogy ezek a találkozások véletlenek vagy sorsszerűek?
Nőket látunk, különböző státuszban, különböző háttérrel, különböző jellemmel és akarattal. De vajon kinek az akarata érvényesül? A férfié, aki bár nincs jelen, mégis ordít a hiánya, mert minden belőle indul és hozzá tér vissza? A rendezőé és íróé, akik arra ?kárhoztatnak? két színésznőt, hogy ezen az estét ketten hattá hasadjanak? De hát lehet egy színésznek pokol a színház, a játék? Hiszen minden szerep ezen a világon. A feleség. A szerető. A festő. És a megrendelő is. Gondoljon mindenki csak az Ahogy tetszik méla Jaques-jára.
A szonáta klasszikus zenei műfaj. Általában három, négy ciklikus tételből áll, amelyek formájára és sorrendjére nézve elég szigorú szokás alakult ki. Vörös István drámája ? nomen est omen- partitúra, amit a színésznők hangjukkal, mozgásukkal szólaltatnak meg. Igazi gúzsba kötve táncolás. És mégis, ahelyett hogy a műfaji keret korlátozna, teret enged a formával és stílussal való kísérletezésnek.
A szonáta teatralizálása írói és színészi bravúr. Valódi színházi játék, ahol nem elrejtjük a kulisszát, hanem megmutatjuk.
Játsszák:
G: Kéner Gabriella
C: Maronka Csilla
Látvány: Giricz Máté
A rendező mukatársa: Vereckei Kata
Írta: Vörös István
Rendezte: Kaj Ádám
~~ 07. 28., 20:00 – Hogyan legyünk boldogtalanok? ~~
Gondolkodott már azon, hogyan lehet igazán jól szorongani?
Hogyan lehet mestere a parázásnak?
Kimaxolná a társadalmi elvárások okozta görcseit?
Önfeledten feszengne a hétköznapokban?
Ne várjon másokra, rúgjon önmaga alá!
Ezen az estén elsajátíthatja az önkínzás alapjait, kiművelheti magát önsajnáltatásból és magáévá teheti az önsorsrontás haladó és profi eszköztárát.
Megmutatjuk a lelki kútmérgezés praktikáit. Megtudja, hogyan veszítse el barátait 3 lépésben, megismerheti a párkapcsolatok elrontásának ősi titkait - és más egyéb módszereket, hogy fájjon a tükörbe nézni. S ha már a padlón van, megtanítjuk hogyan verje magát a földhöz!
Ez nem humbug, ez tudomány! Amerikai módszer alapján!
Játszák: Endrés Aliz és Braun Barna
Kidolgozta: Braun Barna
Rendezte: Kaj Ádám
~~ 08. 04., 20:00 – Sörgyári capriccio ~~
Hrabal édesanyja alakján keresztül énekli meg egy letűnt világ krónikáját. Azét a világét, ami nekünk is ismerős lehet nagy- és dédszüleink elbeszéléseiből, és amit csak itt érthetünk meg igazán Kelet-Közép-Európában. Előadásunk ott kezdődik, ahol mindez véget ér. 1949-et írunk, és a nymburki sörgyár sem kerülheti el a sorsát: államosítják. „A múltat végképp eltörölni” eszméje indexre tesz mindent és mindenkit a boldog békeidőkből. Lomtárba kerül Francin és Pepin bácsi is. Ekkor jön Mariska, vagyis Hrabal-anyu, és azt teszi, amit a lelkiismerete diktál: emlékezik. És hála mindent megelevenítő képzeletének, a sörgyár újra élni kezd.
Írta: Bohumil Hrabal
Játssza: Kéner Gabi
Rendezte: Kaj Ádám
~~ 08. 11., 20:00 – Illúziók ~~
Négy vén totyakos groteszk keringője egy felvonásban – haláli vígjáték
Az Illúziók négy öreg története. Akik “igen furcsán élték le az életüket”.
Ivan Viripajev drámája két idős házaspárról szól. Arról, hogy hogyan szerették, vagy nem szerették egymást, vagy a másikat.
Arról, hogy mennyire voltak őszinték. Vagy mennyire nem. Arról, hogy mi a legfontosabb, amire az ember halála előtt gondol, mi az amit feltétlenül el kell mondania, mielőtt méltó módon távozna e világból.
És hogy akárhonnan is nézzük, ez az egész súlyosnak hitt élet csak egy nagyon furcsa játék.
A Helytelenek Társulat bábelőadás formájában dolgozta fel a darabot, ezzel is hangsúlyt adva ennek a groteszk, furcsa kis "keringőnek", amit a négy öreg egymással lejt.
Rendezte: Szívós Károly
Bábokat készítette: Török Ági
Fordította: Kozma András
Szereplők: Németh Viktória, Vékony Brigitta
~~ 08. 18., 20:00 – Folyóügy ~~
Az egy felvonásos darab azokat a mélyen gyökerező indulatokkal tarkított, frusztrált – és ebből fakadóan végtelenül abszurd, torz – más nézetből pedig képtelenül vicces élethelyzeteket fűzi egymás után, amelyekkel nap mint nap találkozunk a mai Magyarországon, ahol egy kis hatalomra szert téve bárki kész pokollá tenni a másik életét.
A Folyóügy felkínálja a kérdést: kilátunk-e saját elcsépelt szerepeink mögül? Felismerjük és visszafogjuk-e a bennünk szunnyadó “házmestert”? Meglátjuk-e önmagunkat másokban?
A felskiccelt szituációk között a mi szemétkedéseink is ott vannak, a Folyóügy karakterei mi vagyunk!
Kritikusok a Folyóügyről:
"A Folyóügy a lehető legszebb módon folytat Monty Python-i hagyományokat, miközben azzal is tisztában van, hogy az általa bemutatott világ akár a valóság is lehetne" - Stermeczky Zsolt Gábor, Prae.hu
"szórakoztat, és ehhez nem is kell abszurdabbnak lennie az úgynevezett magyar valóságnál" Szarka Károly, Irodalmi Szemle
"mindennapi, kellemetlen, abszurdig felfokozott pillanatokon keresztül mutatja be az emberi természet kétarcúságát." Kollár Zsuzsanna, Apokrif Online
"a XXI. század első évtizedeinek kafkai rémálom-allegóriája." - Pál Dániel Levente, Magyar Idők
"egyáltalán nem lehetetlen vállalkozás kortárs darabbal úgy szórakoztatni, hogy az ne tét nélküli bohózat legyen, hanem a minket körülvevő világgal és önmagunkkal szembesítő tükörként is működjön. Ilyen előadás a Folyóügy is." Turbuly Lilla, Pannon Tükör
Játsszák:
Németh Viktória
Kardos Tibor
Szabó Arnold
Alkotók:
Zene: Ágoston Máté
Írta és rendezte: Braun Barna
Díszlet, kellék, kivitelezés: PolyBijou
Fotók, videók: Karvaly Bence